Sākums > Pakalpojumi > Bronhu drenāža pie elpošanas sistēmas saslimšanām

Bronhu drenāža pie elpošanas sistēmas saslimšanām

Bronhi ir elpošanas ceļa (trahejas) cauruļveida atzari, caur kuriem ieelpotais gaiss nokļūst plaušās. Cilvēkam ir divi bronhi.
Bronhos gaiss tiek sasildīts, samitrināts un attīrīts no putekļiem, mikroorganismiem, pat no indīgām vielām.
Bronhos atrodas limfmezgli, kuri ir daļa no organisma imūnās sistēmas.
Aptuveni līdz 7 gadu vecumam bērna bronhi un traheja ir salīdzinoši šauri un bieži satur gļotas un krēpas. Ja bērns uzturas telpās, kurās ir mitrs un silts gaiss, tad bieži vien bronhos rodas iekaisums. Lai iekaisuma procesus apturētu (pārtrauktu), no bronhiem pēc iespējas ātrāk būtu jāizvada krēpas un gļotas. Lai to izdarītu var veikt bronhu drenāžu.

Kas ir bronhu drenāža?

Tā ir medicīniska procedūra, pasākumu un manipulāciju kopums, kura mērķis ir bronhu attīrīšana no pārmērīguma gļotu un krēpu apjoma.
Bronhu drenāža var būt posturāla - statiska (bērns ir nekustīgā stāvoklī, ieņemot kādu noteiktu pozīciju) un autogēna - dinamiska (bērns aktīvi līdzdarbojas un piedalās elpošanas procesā).

Kādos gadījumos bronhu drenāža ir noderīga?

Bronhu drenāža ir vēlama mazuļiem un bērniem, kuriem ir diagnosticēts šāds slimīgs organisma stāvoklis:

Kādas darbības es veicu?

Veicu medicīnisku manipulāciju kopumu, tai skaitā glaudīšanu (masāžu), noteikta veida sitienus (klauvējienus) ar pirkstu galiem vai plaukstu (vibrācijas masāžu, kas ir specifiska krūšu kurvja drebināšana).
Fizioterapeita apmeklējuma laikā dažkārt arī veicu specifisku krūšu kurvja ādas kroku masāžu, lai palielinātu asins pieplūdi plaušām un drenāžu padarītu efektīvāku.

Vislielākā nozīme ir kontaktelpošanai – metodikai, kad ar pirkstu vai plaukstas palīdzību tiek veikti uzspiedieni izelpā krūšu kurvim dažādās vietās, kā arī izmantojot dažādus ķermeņa stāvokļus, tādējādi sekmējot sekrēta evakuāciju.
Tādā veidā viena seansa laikā ir iespējams atbrīvot mazuli no krēpām un uzkrājušos sekrētu.
Seansa laikā arī apmācu vecākus, kā patstāvīgi veikt bronhu drenāžu.

Lai sekmētu bērna izveseļošanos, bronhu drenāžu vajadzētu veikt 3 reizes dienā, nedēļu ilgā laika posmā vai pat ilgāk. Nosakot ilgumu un biežumu, jāņem vērā katra bērna individuālais veselības stāvoklis. Kā piemēram, mājas apstākļos parasti bronhu drenāža būtu jāveic apmēram 15 – 20 minūtes, bērniem, kuri vecāki par 5 gadiem, drenāžu var veikt apmēram 30 minūtes, iekļaujot arī dinamiskus, aktīvus vingrojumus.

Kādā veidā bronhu drenāža palīdz?

Elpošanas saslimšanas noved pie izmainīta elpošanas ritma. Plaušas netiek pietiekami izvēdinātas, elpošana ir virspusēja un sekla. Bērniem līdz 7 gadu vecumam ir šauri elpceļi, tāpēc viegli veidojās bronhu tūskas un uzkrājas daudz sekrēta.

Pārmērīgais gļotu un krēpu apjoms ir patoloģisks un ir kaitīgs organismam, jo satur organismam kaitīgas baktērijas un vīrusus, kas nesekmē atveseļošanās procesus. Lielākiem bērniem pēc produktīva, mitra klepus iesaka atklepoto sekrētu ar gļotām izspļaut salvetē (sekrēts satur daudz baktērijas, vīrusus, ko nedrīkst norīt).
Kā piemēram, nozīmīgi ir regulāri pūšanas vingrojumi ūdens glāzē ar salmiņu. Pūšot, paaugstinās gaisa spiediens elpošanas ceļos. Ja krēpas nosprostojušas bronhus, spiediens tos paplašina un gaiss nokļūst aiz krēpu korķiem, gaiss ar spēku krēpas sairdina, kairina bronhu sienas un bērnam rodas vēlme klepot. Līdzīgu rezultātu var panākt, piepūšot balonu.

Atbrīvojot mazuļa bronhus no krēpām un gļotām, notiek pilnvērtīga plaušu apgāde ar skābekli, norit aktīvi vielmaiņas procesi, tiek stiprināta elpošanas muskulatūra, atjaunots elpošanas ritms ar fizioloģiskām ieelpas – izelpas attiecībām, tādējādi uzlabota ārstēšanās efektivitāte.
Stimulējot audu elpošanu (apgādi ar skābekli), aktivizējas asins un limfas (šķidruma, kas satur toksīnus, baktērijas un citas kaitīgas vielas) attece. Tādējādi, no organisma ātrāk tiek izvadītas kaitīgas vielas un bērns var ātrāk izveseļoties.

Pielietotās metodes.


Mērķi un uzdevumi.


Kā sagatavoties procedūrai?

Bērnam vismaz 30 - 40 minūtes pirms Fizioterapeita apmeklējuma būtu jālieto preparāti, kuri sašķidrina krēpas (mukolītiskie līdzekļi). Labākus rezultātus var sasniegt, ja pirms bronhu drenāžas ir veiktas inhalācijas procedūras. Vingrošanas rezultātā sekrēts, krēpas vieglāk atdalās no bronhu sienām, bērnam rodas klepus un krēpas tiek izvadītas no organisma.

Kad nedrīkst veikt bronhu drenāžu?

Lai gan procedūras šķiet vienkāršas un nekaitīgas, tomēr bronhu drenāžu nav vēlams veikt, ja bērnam ir: