Sākums > Pakalpojumi > Handling – pareizi ikdienas aprūpes paņēmieni ar bērnu

Handling – pareizi ikdienas aprūpes paņēmieni ar bērnu – apmācība

Apmācība bērna nēsāšanā

Kas ir Handling? Pamatprincipi un mērķi.

Handling tulkojumā no angļu valodas ir "aprūpe". Tas ir zināšanu kopums par bērna aprūpi, kā darboties ar zīdaini. Kā satvert, turēt, pacelt, nolikt, apguldīt, auklēt, barot, vannot zīdaini, kā mainīt autiņbiksītes.
Handling ir viena no Bobatha metodes sastāvdaļām.

Bērnu aprūpes (handling) mērķi ir šādi: Darbojoties ar bērnu būtu jāievēro šādi pamatprincipi:

Cik ilga ir nodarbība un cik nodarbības ir nepieciešamas?

Katras nodarbības ilgums ir 1 stunda. Parasti apmācībai ir pietiekami ar divām nodarbībām.

Kas notiks nodarbībā? Kādas prasmes mācīšu nodarbībā?

Nodarbības vēlams apmeklēt gan tēvam, gan mātei. Tādējādi, abi vecāki iegūs drošības un pārliecības sajūtu un abiem vecākiem būs iespēja iemācīties, kā aprūpēt bērnu.

Ja mazulis vēl nav piedzimis, tad nodarbību laikā tiks izmantota lelle – “zīdainis”. Ja mazulis jau ir piedzimis, tad mazulis būs galvenais nodarbībā. Tiks praktiski demonstrēta ikdienas aprūpe tieši bērnam.
Sākumā es parādīšu kā darboties ar zīdaini. Pēc tam vecāki veiks attiecīgās darbības. Nepieciešamības gadījumā koriģēšu vecāku darbības un došu padomus par pareizo rīcību. Nodarbības laikā arī atbildēšu uz vecāku jautājumiem saistībā ar bērna aprūpi.

Nodarbībā es apmācīšu un parādīšu, kā aprūpēt zīdaini: Tāpat, apmācīšu kā veicināt zīdaiņa attīstību, izmantojot rotaļas.

Bērna nēsāšana

Mazulim ir jājūtas droši un stabili, tas nozīmē, ka personai, kura nes mazuli, arī jājūtas droši un jānodrošina drošs satvēriens. Tajā pašā laikā mazulim jābūt kustību brīvībai, mazulis nedrīkst justies kā “iesprostots”. Mazuļa stāvoklim jābūt simetriskam, nedrīkst būt tā, ka viena ķermeņa puse ir sasprindzināta, bet otra atslābināta.

Tāpat, jāatceras, ka nedrīkst nēsāt mazuli vienā pusē. Piemēram, esat pieraduši nēsāt bērnu, turot bērnu labajā rokā. Tomēr, rokas jāmaina, periodiski nēsājiet bērnu, turot labajā, periodiski, turot kreisajā rokā. Pretējā gadījumā mazuļa viena ķermeņa puse visu laiku būs piespiesta, bet otra puse būs brīva - mazulis kustinās brīvo roku, kāju, bet pretējā roka un kāja būs pasīvāka.

Zīdaiņi, kuriem ir biežāks kontakts ar māti, ir mierīgāki un līdzsvarotāki. Lai bērns saņemtu pietiekami daudz iespaidu, ko dod pieskāriens, viņu daudz jānēsā cieši piekļaujot sev klāt (pirmie attīstības mēneši).
Handling apmācība Handling apmācība
Nemierīgus bērnus iesaka biežāk stingri ietīt. Līdz 2 - 3 mēnešu vecumam drīkst izmantot slingu vai lakatu, kad bērniņš ir horizontālā guļus pozā.

Autiņbiksīšu maiņa.

Mainot autiņbiksītes, mazuli nedrīkst celt aiz pēdiņām!
Jebkuram bērnam, arī laicīgi dzimušam bērnam, tvēriens un pacelšana aiz pēdām paaugstina sasprindzinājumu kājiņās un kaitē tālākai kustību attīstībai, spējai brīvi veikt spārdīšanās kustības nākotnē. Priekšlaicīgi dzimušam bērnam pēc attīstības pašam nav jāspēj celt kājas pāri galvai.

Tas palīdz:

Bērna ģērbšana

Jūsu kustībām jābūt lēnām, mierīgām, drošām un pārliecinošām. Ja ģērbšanas laikā mazulis ir jāpārvieto citā pozā, tad tas ir jādara, veļot mazuli. Tādā veidā mazulis vairāk “izjutīs” savu ķermeni un tiks veicinātas mazuļa paša kustības.

Mazuli noteikt nedrīkst raustīt aiz pēdām, rokām, jo tādējādi rodas muskuļu pretreakcija un sasprindzinājums.

Ģērbjot, ar mazuli ir jāsarunājas.

Velkot krekliņu, nevajadzētu mazuli raut aiz pirkstiņiem. Jācenšas vispirms ielikt savu roku krekliņa piedurknē, saņemt bērna rociņu tuvāk pie plaukstas locītavas, tad uzvilkt krekliņu. Uzmanīgi jāpagriež bērns uz sāniem un jāuzvelk krekliņš otrai rociņai. Veļot bērnu uz sāniem, jāraugās, lai galviņa nav atliekta, augšējai rociņai jāseko velšanās kustībai.
Cepurīti bērnam uzvelk, bērniņam atrodoties sāna pozīcijā.
Pie ģērbšanās vienmēr jāievēro lēna velšanās kustība.

Ģērbjot bērnu, tā nevajadzētu darīt!


Bērna ģērbšana - tā nevajag darīt

No pozīcijas guļus uz muguras, mazuli nedrīkst celt aiz rociņām sēdus. Šajā gadījumā bērnam veidojas liels sasprindzinājums plecu joslā, tiek traucētas brīvas galvas kustības. Bērnam muskulatūra vēl nav pietiekami spēcīga un stipra, lai sevi noturētu pret gravitācijas ietekmei.

Mazuļa attīstība, izmantojot rotaļas.

Mazulim jāiemācās just savu ķermeni, samērīgi jāattīsta muskulatūra, jāapgūst pēc iespējas daudzveidīgākas kustības. Jāizvēlas tādas rotaļas, kuras veicinātu visu iepriekšminēto. Jāņem vērā, ka mazuļa patstāvīga rotaļāšanās, un caur spēlēšanos veiktās kustības ietekmē arī mazuļa garīgo attīstību, piemēram, spēju runāt nākotnē ietekmē zīdaiņa kustības ar labo roku.

Zīdainim piemērota vide un apstākļi.

Telpā, kurā atrodas zīdainis (līdz 7 mēnešu vecumam), jābūt pietiekamam klusumam. Fonā nedrīkst būt dzirdams, piemēram, TV, mūzika utt. Ja bērns sevi nedzirdēs, bērnam būs grūtības iemācīties runāt. Tāpat, jāļauj bērnam pieskarties pie mutes, deguna, jo šādi rīkojoties bērns mācās atdarināt savus vecākus, mācās runāt.

Bērna atraudziņu ieteicamākā poza – kad māmiņa bērnu uzliek Ķengura pozas metodikā, daļēji sēdus pozā 45 grādu leņķī.